Regeneracja chłodnic w maszynach rolniczych
Chłodnica to niezwykle ważna część każdego pojazdu, która chroni silnik przed przegrzaniem. Układy chłodzenia w pojazdach i maszynach rolniczych wymagają specjalistycznej wiedzy i profesjonalnego doradztwa przy doborze sprzętu oraz jego naprawie. Chłodnice do ciągników, traktorów czy kombajnów potrzebują wysokiej jakości części i umiejętnej ich wymiany oraz renowacji, aby mogły służyć długo i spełniać swoją funkcję.
Maszyny rolnicze to ogromna inwestycja i ponoszenie wysokich kosztów eksploatacji. Chcąc zadbać o jak najdłuższe użytkowanie pojazdu, warto zainwestować w wysokiej jakości części oraz naprawę i konserwację maszyn pozostawić specjalistom z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu zaoszczędzimy nerwy, czas i ograniczymy wydatki.
Chłodnice maszyn rolniczych- regeneracja kluczem do długiego użytkowania
Inwestycja w maszyny rolnicze to dużą część wydatków ponoszona w obrębie jednego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa oferującego wynajem maszyn rolniczych firmom i osobom indywidualnym. Układy chłodzenia w pojazdach tego typu chronią silnik oraz pozostałe elementy przed przegrzaniem, a co za tym idzie trwałym uszkodzeniem. Gdy zauważymy, że chłodnica nie działa tak, jak powinna, zastanawiamy się, co bardziej się opłaca: wymienić chłodnicę na nową, czy starą poddać regeneracji? Oderwane wsporniki, nieszczelne przewody i rurki rdzenia, problem z cieczą chłodzącą mogą przyczynić się do dużo poważniejszych uszkodzeń. Dlatego, gdy zauważymy nieprawidłowe funkcjonowanie układów chłodzących, konieczna jest wizyta u specjalisty. Wykorzysta on nie tylko wiedzę, ale i specjalistyczny sprzęt, który pozwoli szybko zlokalizować problem i go usunąć. Sprawdzanie szczelności przy użyciu wody i sprężonego powietrza, lutowanie i pokrywanie cyną rurek, czy wymiana układu na nowy? Przy mniejszym uszkodzeniu, wystarczy uszczelnić chłodnicę, przy większym oraz przy zaawansowanej korozji należy nastawić się na większe koszty związane z wymianą chłodnicy na nowy egzemplarz.
Regeneracja układu chłodzenia, na czym polega?
W przypadku dużych maszyn rolniczych przyczyną większości problemów z układem chłodzenia jest to, że jeżdżą one po nierównym terenie a chłodnica, zwłaszcza pełna, swoje waży. Jej montowanie wymaga zapewnienia dobrej amortyzacji, o której rolnicy często zapominają lub po prostu pomijają. Gumowe odbojniki pod chłodnicą ograniczają wstrząsy i bujanie się całego układu. Podczas regeneracji rozmontowuje się cały układ: elementy z gumy i tworzywa sztucznego, wężyki, odbojniki, korki, boczne osłony, obserwując stan poszczególnych elementów. Jeśli jakiś jest uszkodzony, czy pokrzywiony zostaje od razu wymieniony. Osłabienie chłodzenia może być spowodowane zaleganiem nieczystości jak resztki siana czy słomy, których należy się pozbyć. Podczas czyszczenia zbiornika chłodnicy można dostrzec ewentualne przetarcia i dziury, które należy załatać, a następnie uszczelnić rdzeń. Regeneracja właściwa to zazwyczaj lutowanie oberwanych lub przedziurawionych przewodów rdzenia poprzedzone bieleniem i nakładaniem warstwy cyny. Trudniej naprawić uszkodzenia powstałe na zewnątrz chłodnicy. Regeneracja pozwala nam zaoszczędzić do 40-50% wydatków ponoszonych na zakup nowej chłodnicy.