Po czym poznać, że silnik w motocyklu zaczyna się przegrzewać?
Między innymi z powodu swojej konstrukcji, znacznie mniej zabudowanej niż w przypadku samochodów, motocykle nie są aż tak narażone na przegrzanie silnika. Do takiej sytuacji wciąż może jednak dojść, zwłaszcza jeśli uszkodzony został system chłodzenia, a stanowi ona ogromne niebezpieczeństwo dla całego pojazdu. Aby nie dopuścić do degradacji silnika, konieczne jest szybkie usunięcie usterki, z powodu której doszło do przegrzania, oraz naprawa uszkodzonych w jej wyniku elementów. Często konieczna będzie wizyta w serwisie regenerującym lub sprzedającym chłodnice do motocykli. Najpierw trzeba jednak rozpoznać, że problem w ogóle występuje. Jakie są więc jego objawy?
Jakie są objawy przegrzania silnika w motocyklu?
Ponieważ przyczyn przegrzania silnika może być bardzo wiele, również objawy tego problemu bywają dość zróżnicowane. Do najbardziej widocznych znaków, że jednostka napędowa jest zbyt gorąca, należy wyższa niż zwykle temperatura płynu chłodniczego – niejednokrotnie może dojść nawet do jego wrzenia. Często pojawia się wtedy znaczna ilość pary, przypominającej jasny dym. Kolejny charakterystyczny objaw to nagły skok zużycia oleju silnikowego, spalanego szybciej z powodu wyższej temperatury. Częsty w takiej sytuacji jest również wyraźny spadek mocy jednostki napędowej.
Inne objawy są już bardziej drastyczne i trudniejsze do przeoczenia: zdarza się, że w wyniku przegrzanego silnika motocykl zwyczajnie gaśnie i nie daje się zapalić przez kolejne kilka minut. Następnie wraca na jakiś czas do pracy jak gdyby nigdy nic. Dalsza eksploatacja przegrzanego pojazdu może doprowadzić także do niebezpiecznego zablokowania niektórych jego elementów, na przykład tylnego koła.
Jak postępować z przegrzanym silnikiem w motocyklu?
Gdy dojdzie do przegrzania silnika, w pierwszej kolejności należy jak najszybciej przestać korzystać z pojazdu. W wyniku dalszej eksploatacji może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Następnie trzeba udać się do serwisu, który zlokalizuje i usunie usterkę. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, bardzo często konieczna może być naprawa lub wymiana chłodnicy – niejednokrotnie to jej awaria jest przyczyną przegrzania silnika, a gdy tak nie jest, wzrost temperatury często prowadzi do jej uszkodzenia.