Co robić w przypadku nagłego wycieku z chłodnicy?
Nawet niegroźnie wyglądający wyciek z chłodnicy może skutkować przegrzaniem się silnika oraz wystąpieniem poważnej awarii. Chłodnica, jej przewody, zbiornik wyrównawczy – to elementy, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu, którego skutkiem jest nagłe zmniejszenie się ilości płynu chłodniczego. Co zrobić w takiej sytuacji?
Gdy pojawi się wyciek z chłodnicy
Jeśli pod samochodem widoczna jest plama płynu chłodniczego, nie powinno się kontynuować jazdy. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z mechanikiem, który zlokalizuje i usunie niesprawność. Sprawdzi on wszystkie elementy układu chłodzenia, skontroluje ciśnienie, jakie w nim występuje. Szybkie usunięcie problemów w tym zakresie pozwoli uniknąć znacznego podwyższenia temperatury silnika i jego uszkodzenia. Warto pamiętać, że przegrzanie może spowodować pęknięcie głowicy i przepuszczenie płynu chłodzącego do oleju. W efekcie dojdzie do poważnej i kosztownej awarii silnika.
W większości przypadków nie warto samemu podejmować próby naprawy chłodnicy. Podejmowane działania mogą okazać się nieskuteczne i tylko pogłębić problem.
Od lat zajmujemy się serwisem chłodnic w Poznaniu i okolicach. Jeśli masz problem ze swoim samochodem, zgłoś się do nas, pomożemy.
Jak sobie poradzić w przypadku gwałtownego wycieku?
Nagle pojawiająca się para, wydobywająca się spod maski czy kontrolka informująca o szybko obniżającym się poziomie płynu chłodniczego, to sygnały, które powinny zaniepokoić. Środkami dostępnymi w sklepach motoryzacyjnych można czasowo opanować awarię. Uszczelniacz do chłodnic pomoże, gdy nie można na pierwszy rzut oka zlokalizować wycieku. Pęknięte elementy z tworzywa i metalu można zasklepić i wzmocnić kitem chemoutwardzalnym. Jednak zawsze, każde uszkodzenie chłodnicy, należy skonsultować z serwisantem.